دوربین مداربسته با قابلیت زوم

D
پویش رایان داتیس
مطالعه حدود 0 دقیقه
63 0
دوربین مداربسته با قابلیت زوم

دوربین مداربسته با قابلیت زوم از جمله ویژگی‌­های یک دوربین مداربسته مناسب محسوب می­شود که در این مقاله به بررسی آن می­پردازیم. شرکت پویش رایان داتیس با توجه به سال­‌ها تجربه در این حوزه مفتخر است تجربه خود را به صورت رایگان در خدمت شما قرار دهد.

انواع بزرگ نمایی(زوم) لنز دوربین‌های مداربسته

در دوربین­‌های مداربسته دو نوع بزرگنمایی وجود دارد.

  • دوربین مداربسته با قابلیت زوم دیجیتال
  • دوربین مداربسته با قابلیت زوم اپتیکال

یک دوربین می‌تواند دارای یک بزرگنمایی یا هر دو نوع باشد. این دو نوع بسیار متفاوت هستند و خریدار اگر از تفاوت بین این دو آگاه نباشد، دچار مشکل می­شود. به بیانی ساده، بزرگنمایی یا زوم کردن به معنای تغییر فاصله کانونی لنز دوربین نسبت به سوژه مورد نظر است. هرچه فاصله کانونی بیش‌تر باشد، تصویر بیشتر زوم می‌شود(تصویر تله telephoto) و برعکس هرچه فاصله کانونی کم­تر باشد تصویر بزرگ­تر و بازتری می ­توانیم بگیریم (تصویر وایدتر wide )

دوربین های عکاسی یا فیلم برداری یا مداربسته حرفه ای گران قیمت، زوم اپتیکال یا زوم از طریق لنز دارند، یعنی به سادگی با کم و زیاد کردن فاصله کانونی لنز، تصویر را میتوان بزرگ یا کوچک کرد. در ادامه به تفصیل هرکدام از انواع دوربین مداربسته با قابلیت زوم می‌­پردازیم.

دوربین مداربسته با قابلیت زوم دیجیتال

تولید کنندگان از این ویژگی دوربین مداربسته به عنوان نقطه قوتی در فروش یاد میکنند. فروشگاه­‌ها مملو از مشتریان ساده‌­ای است که زوم دیجیتال دوربین­‌های مختلف را با هم مقایسه می­کنند.

لازم به ذکر است که بزرگنمایی دیجیتالی موضوع بی ربطی است. این ویژگی فقط به عنوان یک اقدام بازاریابی برای به دام انداختن تازه واردها است. این مشخصات را کاملاً نادیده بگیرید و اگر یک فروشنده سعی دارد شما را تحت تأثیر قرار دهد، یک فروشنده دیگر پیدا کنید.

نحوه کار بزرگنمایی دیجیتال

نحوه کار بزرگنمایی دیجیتال به این صورت است که بخشی از تصویر گرفته شده را با استفاده از دستکاری دیجیتال، بزرگ  می­کند. این همان روشی است که برنامه­‌های گرافیکی مانند فوتوشاپ، سایز یک تصویر را تغییر می‌دهند. این فرایند به این صورت است که تعداد مشخصی پیکسل گرفته شده و یک تصویر بزرگ­تر ایجاد می شود، اما از آنجا که تصویر جدید بر اساس همان تعداد پیکسل‌ها ساخته شده است، تصویر کیفیت خود را از دست می­دهد. در زوم‌های کوچک (20 برابر) از دست دادن کیفیت ممکن است خیلی قابل توجه نباشد. در زوم‌های بزرگ (100 برابر یا بیشتر) کیفیت کاملاً افتضاح ید می‌شود.

برخی از زوم‌­های دیجیتال از روش درج(جایگذاری) استفاده می­کنند که روشی برای تخمین مقدار پیکسل‌های جدید است، در این روش به جای کپی کردن پیکسل‌های موجود، پیکسل‌های جدید با الگوریتم‌­های خاص حدس زده شده و تولید می شوند. از نظر تئوری، این روش باید باعث شود که کیفیت کاهش پیدا نکند، اما در عمل هیچ مقدار درجی کاملا از افت کیفیت جلوگیری نمی­کند.

نکته: به یاد داشته باشید که بزرگ نمایی دیجیتال را بعد از گرفتن عکس یا فیلم، می توانید با هر نرم افزار ویرایشی داشته باشید، بنابراین شما با خرید دوربینی که زوم دیجیتال دارد، عملا چیزی به دست نیاورده اید.

دوربین مداربسته با قابلیت زوم اپتیکال

دروبین مداربسته با قابلیت زوم اپتیکال است که مهم است. بزرگنمایی اپتیکال توسط لنزها (لنزهای اپتیکال) ارائه می شود و کیفیت تصویر را از دست نمی­دهد. بزرگنمایی توسط لنز تله فوتو ارائه می شود. بیشتر دوربین‌های مصرفی دارای زوم­‌های اپتیکال بین 10x  و 20x  هستند. 10 برابر برای اکثر برنامه‌­های کاربردی کافی است.  20 برابر برای افرادی است که تقاضای بزرگ نمایی بالاتر را دارند. در دوربین‌های مدار بسته با لنز وریفوکال یا موتورایز بزرگنمایی به صورت اپتیکال است، بدین معنی که با تغییر فاصله کانونی میتوان تصویر تله تری به دست آورد،

تفاوت لنز وریفوکال و موتورایز

تفاوت لنز وریفوکال و موتورایز در نحوه تنظیم کردن آنهاست، در دوربین‌های وریفوکال شما در ابتدای کار بعد از نصب لنز را تنظیم کرده اما در دوربین‌های موتورایز شما به صورت اتوماتیک  قادر هستید روی هر سوژه ای زوم کرده و جزییات بیش تری را ببینید. دسته دیگر دوربین‌های مداربسته با بزرگنمایی اپتیکال دوربین‌های ptz  یا اسپید دام می باشد که همانند دوربین­‌های موتورایز بوده با این تفاوت که حرکت افقی pan و tilt عمودی را شامل می­شوند. دوربین­‌های مداربسته برایتون شامل دوربین­‌های لنز فیکس، وریفوکال، موتورایز  و اسپید دام بوده و با قیمت و کیفیت مناسب قابل عرضه می باشند. برای اطلاع از دیگر مشخصات فنی با کارشناسان ما در شرکت پویش رایان داتیس تماس حاصل فرمائید.

برای در میان گذاشتن دیدگاه خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید.