دیجیتال ساینیج

دیجیتال ساینیج

در این مقاله قصد داریم در مورد دیجیتال ساینیج که گونه ای از مانیتورهای صنعتی است صحبت کنیم این مانیتورها علاوه بر ویژگی های صنعتی هوشمند بوده و قابلیت های بیشتری نیز دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

مانیتورهای صنعتی به دو دسته مانیتور صنعتی استاندارد و مانیتور صنعتی هوشمند یا دیجیتال ساینیج تقسیم می‌شوند. در این مقاله به بررسی دیجیتال ساینیج یا مانیتور صنعتی هوشمند می‌پردازیم و با کاربرد این نوع مانیتور آشنا می‌شویم.

دیجیتال ساینیج چیست؟

همانطور که ابتدا گفته شد این مانتیورها ویژگی های صنعتی داشته و برای مصارف تخصصی و حرفه ای کاربرد دارد.

معنی کلمه ساینیج بصورت کلی اطلاع رسانی بصری میباشد و بطور معمول این کار توسط تابلو دیجیتال و مانیتور انجام می‌شود. به شکل کلی کلیه مانیتورهایی که برای اطلاع رسانی و اعلان ها استفاده میشود را می‌توان دیجیتال ساینیج نامید. از مانیتورهای اطلاع رسانی در سطح شهر تا مانیتورهای تبلیغاتی همه جز دیجیتال ساینیج هستند.

این مانیتورها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و آن‌ها را از مانیتورهای خانگی متمایز می‌کنند. از جمله مواردی که وجه تمایز دیجیتال ساینیج با مانیتور خانگی محسوب می‌شود، شامل موارد زیر می‌شود:

  • تکنولوژی پنل
  • طول عمر بالا
  • درگاه‌های متنوع
  • کنتراست بالا
  • روشنایی

در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد می‌پردازیم.

تکنولوژی پنل دیجیتال ساینیج

بهترین پنل برای دیجیتال ساینیج پنل IPS ال‌جی است. این پنل‌ها علاوه بر کیفیت تصویر بالا مقاومت بالایی در برابر شرایطی محیطی مختلف دارند. پنل IPS در برابر ضریه از خود مقاومت بالایی نشان میدهد و به راحتی آسیب نمی‌بیند. همچنین در برابر حرارات نیز تحمل بالایی دارد به همین دلایل این پنل‌ها برای محیط های صنعتی که مخاطرات زیادی دارد بهترین عملکرد می‌باشند. .مانیتورهای پنتوس نیز از پنل IPS الجی در محصولات خود استفاده میکنند. به دلیل وجود مزایایی که پنل IPS دارا می‌باشد، شرکت داتیس نیز در تولید دیجیتال ساینیج تحت عنوان برند پنتوس از همین پنل استفاده می‌نماید. اگر تمایل دارید راجب پنل‌ها اطلاعات خود را تکمیل نمائید، پیشنهاد می‌نمائیم به مقاله مقایسه پنل‌های VA و IPS و TN مراجعه نمائید. 

طول عمر بالا دیجیتال ساینیج

مانیتورهای صنعتی عمر مفید بسیار طولانی‌تر( تا 50000 ساعت) را دارند این در حالتی است که میتوان 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته از مانیتور استفاده کرد. این ویژگی باعث پایداری بیشتر و حفظ راندمان میشود و به همین منظور در محیط‌هایی که نیاز به مانیتور به صورت مستمر می‌باشد، از مانیتورهای صنعتی استاندارد یا مانیتور صنعتی هوشمند( دیجیتال ساینیج) استفاده می‌نمایند.

درگاه‌های متنوع دیجیتال ساینیج

یکی دیگر از مزایای دیجیتال ساینیج داشتن درگاه‌های متنوع می‌باشد. درگاه‌های ورودی متنوع این مانیتورها این اجازه را میدهد که با تمام دستگاه‌ها به راحتی متصل شوند. همچنین بدلیل داشتن پورت‌های خروجی امکان Chain کردن چند مانیتور مهیا شده است. این ویژگی برای مکان‌هایی که نیاز به تصویر یک پارچه دارند بسیار کاربردی است تا بدون هیچ گونه هزینه اضافه بتوانند یک تصویر یک پارچه داشته باشند

کنتراست بالای دیجیتال ساینیج

کنتراست بالای این مانیتورها، برای مصارف تخصصی و صنعتی مناسب بوده به شکلی که کنتراست 1:1300 یا 1:1400 بسیار معمول است به همین دلیل برای محیط هایی که نور زیادی دارند هم بسیار مناسب هستند و هبچ مشکلی ندارند

روشنایی دیجیتال ساینیج

ویژگی بعدی در مورد مانیتورهای صنعتی مقدار روشنایی است. این مقدار برای مانیتور صنعتی بالا بوده وتا 700nits میتواند باشد. البته برای محیط‌های خارجی که شدت نور بیشتر است میتوان با روشنایی بالا نیز آنها را ساخت تا هیچ کمبودی در این زمینه شاهد نباشیم.

تفاوت مانیتور صنعتی و دیجیتال ساینیج

در خیلی از قابلیت‌ها هر دو مانیتور صنعتی استاندارد و صنعتی هوشمند یکسان هستند و مانیتورهای دیجیتال ساینیج یا هوشمند گونه هوشمندی از مانیتورهای صنعتی هستند و به همین دلیل در کنار قابلیت‌های صنعتی هوشمند نیز می‌باشند و قابلیت کار با نرم افزار دیجیتال ساینیج را دارد. این نرم افزار این امکان را میدهد که به راحتی نمایشگرها را کنترل کرد.

چرا باید از دیجیتال ساینیج استفاده کنیم؟

همان طور که در ابتدای این مقاله بررسی کردیم مانیتورهای صنعتی ویژگی های بارزی نسبت به مانیتورهای خانگی دارند اما دیجیتال ساینیج ها بدلیل هوشمند بودن و داشتن قابلیت های بیشتر نسبت به مانیتورهای صنعتی استاندارد طبیعتا در اولویت بوده و پرکاربردتر هستند. همچنین با توجه به محیط هایی که از این مانیتور استفاده میشود و مصارف خاصی که دارند تنها دیجیتال ساینیج ها پاسخ گوی نیاز مصرف کنندگان می‌باشند که در ادامه بصورت کامل بررسی می‌کنیم.

مراکز کاربرد دیجیتال ساینیج

رستوران ها: در رستوران ها از دیجیتال ساینیج برای تعامل با افراد و نمایش منوها استفاده میشود. رستوران ها از دیجیتال ساینیج هم در فضای داخلی و هم خارجی استفاده میکنند البته باید توجه کرد برای محیط های بیرونی باید مانیتورهای دیجیتال ساینیجی با سطح حفاظتی در برابر گرد و خاک و رطوبت و آب استفاده کرد. در گذشته رستوران ها از روش های قدیمی و منوهای کاغذی استفاده میکردند که تغییر اطلاعات منو بصورت دستی انجام میشد که کاری زمان‌بر بود اما با استفاده از دیجیتال ساینیج می‌توانند به راحتی بروز رسانی را در کمترین زمان انجام دهند همچنین برای تبلیغات و جذاب کردن محیط رستوران نیز کاربرد زیادی دارند و در جذب مخاطب تاثیر بسزایی دارند.

مجتمع های تجاری: در مراکز خرید از دیجیتال ساینیج به عنوان نوعی رهنما و یا نقشه برای راهنمایی مشتریان استفاده می‌کنند. استفاده از دیجیتال ساینیج بصورت یک کیوسک مسیریابی مشتری را در یافتن یافتن مسیر راهنمایی می‌کند. همچنین میتوان با استفاده از دیجیتال ساینیج اقدام به تبلیغات و یا اطلاع رسانی رخدادها نمود.

فرودگاه ها: با افزایش حمل و نقل و مسافرین و بزرگ شدن فرودگاه لزوم اطلاع رسانی دقیق و صحیح بیشتر احساس میشود به این منظور از دیجیتال ساینیج‌ها در فضاهای فرودگاه استفاده میشود.

در فضاهای زیادی از این گونه مانیتورها استفاده میشود که در بالا به چند نمونه اشاره نمودیم.

سازمان ها و شرکت‌ها به چه منظور از دیجیتال ساینج ها استفاده می‌کنند؟

بیشتر کاربرد این مانیتورها برای اتاق‌های مانیتورینگ و نظارت تصویری می‌باشد. این مانیتور با سایز های بزرگ و کیفیت بالا (تا 4K) تصویری با وضوح و با جزییات کامل را نمایش می‌دهد و برای تجهیز اتاق‌های مانیتورینگ و نظارت تصویری بسیار کاربردی هستند.

کاربرد بعدی برای اطلاع رسانی و در ارگان‌ها و و سازمان‌ها میباشد که به کمک آن می‌توانند اعلان ها اطلاعیه ها و اخبار را برای مراجعین نمایش دهند.

چه نوع محتوایی برای دیجیتال ساینیج مورد استفاده میشود؟

به دیجیتال ساینیج ها میتوان فناوری هایی مانند سنسورها، دوربین ها، فناوری RFID، برنامه های کاربردی، اتصال به اینترنت، اینترنت اشیا(IOT) و پردازش اطلاعات برای نمایش پیام‌های تبلیغاتی متصل نمود.

قیمت دیجیتال ساینیج

این مانیتورها به دلیل کیفیت و کارایی بالاتر نسبت به مانیتورهای خانگی هزینه تمام شده بیشتری دارند ولی به دلیل کارایی و طول عمر بسیار بیشتر از مانیتورهای خانگی (3 تا 4 برابر) صرفه اقتصادی داشته و ارزش هزینه بیشتر را دارد.

قابلیت نرم افزار دیجیتال ساینیج

به کمک قابلیت هوشمند بودن این مانیتورها میتوان به راحتی این مانیتورها را از راه دور خاموش و روشن کرد یا محتوای نمایش داده شده را تغییر داد. اتصالات در این مانیتورها علاوه بر پورت های متداول قابلیت اتصال بی سیم (wireless) را نیز دارند همچنین میتوان اطلاعیه یا اخبارها را به راحتی منتقل و نمایش داد.

با استفاده از این مانیتورها میتوان مدیریت را توسط چند کاربر انجام شود و اتصال بین مانیتورها بوسیله LAN و تحت شبکه میسر میشود.

بدلیل هوشمند بودن این مانیتورها در صورت خطا در نمایش محتوا و یا مشکل در اتصالات به مانیتورها نمایش دچار مشکل نخواهد شد و پخش محتوا بصورت عادی ادامه خواهد یافت.

همچنین میتوان زمان کار مانیتورها را تعیین کرد تا در پایان ساعت مشخص شده مانیتور بصورت خودکار به حالت Standby برود. این روش به صرفه جویی از مصرف انرژی کمک شایانی میکند.

یکی دیگر از ویژگی های این مانیتور ها امنیت بالای آنهاست به دلیل ساختار این مانیتورها سطح امنیت در این نمایشگرها بالا بوده و از بروز هر مشکلی جلوگیری میکند.

ویژگی بعدی  این مانیتورها قابلیت اتصال راحت سنسورهای خارجی می‌باشد.

از ویژگی های جالب این نمایشگرها اعلام خرابی به اپراتور است که با این روش پیدا کردن و رفع کردن عیب ایجاد شده براحتی و سرعت انجام میشود.

همچنین میتوان این مانیتورها را به راحتی بصورت عمودی متصل کرد.

شرکت پویش رایان داتیس افتخار دارد با بهره‌مندی از دانش و تخصص نیروهای داخلی اقدام به طراحی و تولید طیف گسترده ای از مانیتورها از جمله مانیتور های دیجیتال ساینیج کند. این شرکت محصولات خود را با برند پنتوس به بازار عرضه میکند.

برندهای ارائه کننده دیجیتال ساینیج

بیش از 200 شرکت در سرتا سر جهان مانیتورهای دیجیتال ساینج را به بازار عرضه می‌کنند و این تعداد هر روز در حال افزایش است. دلیل این امر افزایش تقاضا برای استفاده از مانتیورهای دیجیتال ساینیج به جای روش های متداول و قدیمیه اطلاع رسانی و تبلیغات می‌باشد.

برند های بزرگی در سراسر جهان به تولید دیجیتال ساینج می‌پردازند شرکت ال‌جی نیز از پیشتازان در این عرصه است. در ایران نیز برندهای مختلف با کیفیت های گوناگون عرضه میشوند. شرکت داتیس با برند پنتوس افتخار این را دارد که دیجیتال ساینیج هایی با کیفیت بالا و با تکنولوژی پیشرفته و صنعتی ال جی تولید و عرضه کند.