دوربین مداربسته ثابت

دوربین مداربسته با لنز ثابت یا فیکس برای برخی از پروژه‌ها که نیازی به تغییر زاویه دوربین ندارند، مفید است. کیفیت نمونه تصویر دوربین با لنز فیکس و سرعت انتقال تصویر آن از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین دلیل در این صفحه به بررسی انواع دوربین با لنز ثابت پرداخته‌ایم و اطلاعات جامعی را به همراه نمونه تصویر هر کدام بررسی نموده‌ایم.

دوربین مداربسته ثابت

دوربین مداربسته ثابت


دوربین مداربسته با لنز ثابت

یک دوربین مداربسته با لنز ثابت به شما اجازه نمی‌دهد فاصله کانونی، زاویه دید و بزرگنمایی یا زوم را تنظیم نمایید ولی تقریبا تمام دوربین های مداربسته با لنز ثابت دارای زاویه دید گسترده هستند و تمام فضای شما را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. دوربین مداربسته فیکس یک نوع از دوربین مداربسته از نظر نوع لنز است که با وجود محدودیت‌هایی که برای کاربر ایجاد می‌کند، مزایایی نیز دارد. در ادامه به بررسی نحوه کارکرد دوربین مداربسته با لنز فیکس یا ثابت، مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از ادامه خواندن این مقاله، مطلب “همه چیز در مورد دوربین مداربسته ” را بخوانید. 

نحوه کارکرد دوربین مداربسته ثابت

اولین تفاوت در انتخاب دوربین مداربسته، انتخاب بر اساس نوع لنز آن است. یکی از گزینه‌های موجود دوربین مداربسته با لنز ثابت است. یک لنز ثابت دارای زاویه دید مشخصی است و به هیچ وجه قابل بزرگنمایی یا تنظیم نیست. دوربین های مداربسته با لنز ثابت معمولا از قیمت کمتری برخوردار هستند. بنابراین اگر قصد دارید محیطی را تحت نظارت خود قرار دهید که نیازی به زوم یا بزرگنمایی ندارد، دوربین مداربسته با لنز ثابت بهترین گزینه است. فاصله کانونی این نوع لنز با برچسب میلی­متر شناسایی می‌­شود. به طور مثال لنز 2.8mm  بیانگر زاویه دید 100 درجه و عمق دید 8 متر است و از این لنز در مکان‌­هایی استفاده می‌شود که زاویه و عمق دید کاملا مشخص است.

قیمت دوربین مداربسته فیکس

دوربین های با لنز ثابت نسبت به دوربین های با لنز متغیر، قیمت ارزان‌تری دارند. ولی با این حال عوامل بسیاری در قیمت این نوع دوربین اثرگذار است. عواملی از جمله نوع تکنولوژی دوربین، برند دوربین و کیفیت دوربین در قیمت آن تاثیر دارد. بسیاری از برندها به دلیل آنکه محصولات خود را وارد می‌نمایند، قیمت‌های بالاتری را از محصولات تولید داخلی ارائه می‌دهند در صورتی که شما می‌توانید همان محصول را با قیمت بسیار مقرون به صرفه از شرکت‌های تولید داخل ایران مانند شرکت داتیس خریداری نمایید.

نوع تکنولوژی نیز در قیمت آن تاثیرگذار است. منظور ما از تکنولوژی این است که دوربین شما تحت شبکه یا IP است یا اینکه آنالوگ یا HD است. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت دوربین مداربسته فیکس کیفیت دوربین است. اینکه دوربین شما کیفیت 2 مگاپیکسل، 5 مگاپیکسل، 8 مگاپیکسل و... دارد نیز اهمیت دارد. برای دریافت لیست قیمت انواع دوربین مداربسته برایتون به صفحه مورد نظر مراجعه نمایید و درخواست خود را ارسال نمایید.

مزایای دوربین مداربسته فیکس یا ثابت

استفاده از دوربین مداربسته فیکس می‌توانید مزایای زیادی را برای شما فراهم نماید. البته به شرط آنکه در انتخاب دوربین مداربسته ثابت به عوامل دیگری مانند فرمت فشرده سازی، سرعت انتقال تصویر و کیفیت آن توجه نمایید. از جمله مزایایی که دوربین با لنز فیکس می‌تواند برای شما به ارمغان بیاورد شامل موارد زیر می‌باشد:

هزینه بسیار مقرون به صرفه نسبت به سایر دوربین ها

طول عمر بیشتر نسبت به سایر دوربین های با لنز وریفوکال یا موتورایز

زاویه دید عریض نسبت به سایر لنزهای دوربین مداربسته

معایب دوربین مداربسته فیکس یا ثابت

علاوه بر مزایایی که دوربین مداربسته با لنز ثابت برای شما فراهم می‌نماید، معایبی نیز دارد که این موارد در صورتی برای شما معایب محسوب می‌شود که استفاده از دوربین مداربسته با لنز ثابت پاسخگوی نیاز شما نباشد و ممکن است برای برخی افراد این موارد اهمیتی نداشته باشد. به صورت کلی این معایب شامل موارد زیر می‌باشد:

عدم زوم یا فوکوس لنز دوربین

انعطاف پذیری کمتر نسبت به سایر دوربین ها

دارای Iris ثابت که باعث عدم کنترلر میزان نور ورودی به دوربین می‌شود

Iris چیست؟

وظیفه کنترل میزان نور از دیافراگم را به عهده دارد. هنگامی که Iris یا عنبیه یک دهانه بزرگ ایجاد نماید، نور بیشتری می­تواند از آن عبور کند. البته این به این معنی نیست که هرچه عنبیه بزرگتر باشد تصاویر بهتری می‌توانید به دست بیاورید. بنابراین انتخاب یک نوع عنبیه مناسب بسیار مهم است. Iris به سه دست کلی تقسیم می­شود:

Iris ثابت

Iris دستی

Iris اتوماتیک

در Iris ثابت مقدار نور ورودی به دوربین قابل کنترل نیست و برای ضبط داخلی که در آن سطوح نور ثابت است، استفاده از دوربین مداربسته با لنز ثابت یا فیکس مناسب است. اگر معایب و محدودیت‌هایی که در خصوص دوربین مداربسته با لنز ثابت خدمتتان ارائه نمودیم، برای شما اهمیت دارد، پیشنهاد می‌کنیم از دوربین مداربسته با لنز وریفوکال یا دوربین مداربسته با لنز موتورایز استفاده نمایید.

خرید دوربین مداربسته فیکس

برای خرید دوربین مداربسته با لنز فیکس می توانید از سایت داتیس اقدام نمایید و اطلاعات جامعی را در خصوص انواع دوربین مداربسته به دست بیاورید. شما این امکان را دارید مشخصات هر دوربین را به همراه نمونه تصویر هر کدام در سایت داتیس مشاهده نمایید و در صورت وجود هر گونه ابهامی با کارشناسان فنی شرکت داتیس تماس حاصل فرمایید و مشورت کامل را در خصوص انواع دوربین مداربسته دریافت نمایید و بهترین دوربین را متناسب با فضای خود انتخاب نمایید.

برای در میان گذاشتن دیدگاه خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید.