رزولوشن چیست؟

D
پویش رایان داتیس
مطالعه حدود 0 دقیقه
91 0
رزولوشن چیست؟

Resolution اندازه تصویر ضبط شده توسط دوربین را توصیف می کند. رزولوشن با اصطلاح مگاپیکسل (x میلیون پیکسل) تعریف می شود که می تواند در هر حرکت شاتر ثبت شود.

قبل از مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می‌کنیم، مقاله کامل و تصویری  از سیر تا پیاز “ دوربین مداربسته ” را بخوانید. 

Resolution اندازه تصویر

اساساً به مقدار کل پیکسل های گرفته توسط دوربین، وضوح دوربین یا Resolution گفته می شود. همچنین طبق تعریف CIPA DCG-001 (سازمانی مستقر در ژاپن که از فناوری های مبتنی بر عکاسی پشتیبانی می کند)، Resolution "تعداد پیکسل های ثبت شده" نامیده می شود.

این مفهوم براساس اطلاعات و تعداد پیکسل ها ساخته شده است. هر دوی این جنبه ها کیفیت تصاویر شما را تعیین می کنند. هرچه میزان پیکسل در تصویر بیشتر باشد ، وضوح تصویر نیز بهتر خواهد بود.

Resolution دوربین یعنی چه؟

رزولوشن دوربین یکی از پایه های ایجاد یک تصویر واضح است. تصاویری که دارای تعداد پیکسل پایین تری هستند، دندانه دار و مربع مربع به نظر می رسند. همچنین تصاویری که دارای رزولوشن پایین یا تعداد پیکسل کمتری هستند، برای عکاسانی که می خواهند تصاویر را ترکیب کنند، انعطاف پذیری کمتری خواهند داشت.

 عکاسان همیشه به دنبال دوربین هایی با وضوح بالاتر می گردند. تولیدکنندگان همیشه برای تولید دوربین هایی با وضوح بالاتر در رقابت هستند ، اگرچه وضوح بالا همیشه مورد تاکید نیست.

وضوح تصویر در یک دوربین چقدر مهم است؟

عکاسانی که تصاویر خود را برای دریافت بسیاری از جزئیات بزرگنمایی می کنند، مطمئناً به یک تصویر با وضوح بالا احتیاج دارند. اما گاهی اوقات شما می توانید با استفاده از دوربین 12 مگاپیکسلی یک آیفون یک تصویر 38ftx21ft بدون اینکه پیکسل پیکسل به نظر برسد ثبت کنید.

در حقیقت، تصاویر با وضوح بالا که با دوربین 100 مگاپیکسلی گرفته می شوند نیز کاملا قابل استفاده نیستند. به این معنی که حتی اگر یک تصویر با وضوح 100 مگا پیکسل بگیرید اما آن را در یک تصویر کوچک چاپ کنید، کیفیت آن تصویر پایین خواهد بود.

وضوح تصویر شما مشخص می کند که تصاویر شما تا چه اندازه می توانند واضح باشند و تا چه اندازه می توانید تصویر خود را بزرگنمایی کنید.

تاثیر رزولوشن در دوربین

همانطور که می‌دانیم رزولوشن تصویر ارتباطی به تکنولوژی دوربین مداربسته ندارد. تکنولوژی‌هایی مانند تحت شبکه IP(دوربین وای فای زیر مجموعه این دسته هستند)، اچ دی HD. وضوح دوربین یا رزولوشن با چند عامل در ارتباط است: اندازه های مختلف چاپ، گزینه های مختلف برش، تغییر سایز تصاویر، اندازه صفحه نمایش و در نهایت وضوح.

در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

1. اندازه چاپ

اندازه چاپ یکی از مهمترین عواملی است که در مورد رزولوشن وجود دارد. هرچه وضوح تصویر بزرگتر باشد ، اندازه چاپ بزرگتری نیز می توانید به دست آورید.

چاپ تصاویر دیجیتال با فشرده شدن تعدادی پیکسل در هر اینچ مربع انجام می شود. اندازه چاپ شما می تواند با تقسیم عرض و ارتفاع تصویر شما بر اساس PPI (تعداد پیکسل بر اینچ مربع) انتخاب شده و محاسبه شود.
اگرچه می توانید از وضوح تصویر یکسانی برای اندازه چاپ در سایز های مختلف استفاده کنید ، اما ممکن است کیفیت تصاویر شما با بزرگتر شدن سایز تصاویر چاپی کمتر شود. در این موارد توصیه می شود تعداد پیکسل خود را در هر اینچ مربع کاهش دهید یا از ابزارهای تخصصی برای تجمیع تصویر یا بهبود کیفیت آن استفاده کنید.

تاثیر رزولوشن در دوربین

گزینه های برش (Crop) تصاویر

تصاویر با وضوح بالاتر فضای بیشتری برای برش تصاویر دارند. اگرچه درست است که اکثر عکاسان از برش بیش از حد تصاویر اجتناب می کنند اما برخی از تصاویر فقط به کمی برش نیاز دارند تا مجددا برای هدف از پیش تعیین شده مورد استفاده قرار گیرند.

در بین عکاسان حیات وحش و ورزش رایج است که در صورت نیاز بیننده به نزدیک شدن به موضوع و سوژه مورد نظر، تصاویر به مقدار زیادی برش داده شوند. آنها همچنین برای کاهش جزئیات غیرضروری که باعث آشفتگی محیط اطراف سوژه می شوند ، از برش استفاده می کنند.

3. کاهش سایز تصاویر

کاهش سایز اساساً تغییر اندازه تصاویر با وضوح بالا برای کاهش شلوغی های بی مورد تصویر و کاهش خطاهای فوکوس که قابل مشاهده هستند می باشد.

دوربین های مداربسته با رزولوشن بالا و مدرن عملکرد متفاوتی نسبت به دوربین های با وضوح پایین ندارند. بزرگترین مزیت آنها عمدتا توانایی کاهش نویز، عکسبرداری در پایینترین حد استاندارد و دسترسی به چاپ با سایز بزرگتر است.

4. اندازه صفحه نمایش

دوربین های با پیکسل بالا شاهد پیشرفت های زیادی در رسانه های آفلاین و آنلاین بوده اند. افزایش وضوح و فضای موجود در فناوری هایی مانند مانیتور صنعتی، تلویزیون، تلفن ، بیلبورد و بسیاری دیگر باعث تقاضای تصاویر با وضوح بالاتر شده است.

اکنون می توانید مانیتورها و تلویزیون های 4K را ببینید که این روزها محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. عکاسان و رسانه ها را مجبور به تولید تصاویر با کیفیت بالاتر و با جزئیات حیرت انگیز می کنند.

گزینه های برش (Crop) تصاویر

5. افزایش وضوح و کیفیت تصاویر

دوربین های دارای پیکسل بالا به طور کلی دارای یک سنسور پیکسل هستند. این سنسور به آنها کمک می کند تا جزئیات بیشتری در تصاویر داشته باشند که آنها را زیباتر و واضح تر می کند.

سنسور تمام اطلاعات را پردازش می کند و تصویری واضح تر ایجاد می کند.

رزولوشن مگاپیکسل چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد، یک مگاپیکسل یک میلیون پیکسل است. این اغلب برای دسته بندی تعداد پیکسل های دوربین می تواند استفاده شود. هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد ، بهتر است.

به بیان بهتر، دوربینی که بتواند 1080 x 1920 پیکسل را ثبت کند به عنوان دوربین 2 مگاپیکسلی یاد می شود.

1.92 میلیون پیکسل در نتیجه ضرب ابعاد افقی و عمودی است.

آیا تاکنون فکر کرده اید که معنای 72PPI چیست؟ این بدان معانست که در هر اینچ مربع 72 پیکسل وجود دارد.

بنابراین، تصویر دارای پهنای 720 پیکسل شما 10 اینچ از فضای صفحه خواهد گرفت (72dpi x 10 اینچ = 720 پیکسل).

با این حال، اگر سعی کنید این تصویر 720 پیکسل را روی چاپگر 72 dpi چاپ کنید ، به احتمال زیاد با تصویری عجیب و غریب و تصفیه نشده مواجه خواهید شد.

عکس های واضح معمولاً با سرعت 300ppi چاپ می شوند ، این باعث می شود نتیجه به طور قابل توجهی کوچکتر شود.

میزان پیکسل مورد نیاز برای چاپ با کیفیت بالا به وضوح پیکسل ، اندازه چاپ و مشخصات دوربین بستگی دارد. در اینجا یک جدول کوچک به عنوان مرجع در زمان چاپ آورده شده است.

رزولوشن مگاپیکسل چیست؟

امروزه رزولوشن مورد نیاز برای نمایشگرهای دیجیتالی و چاپ فیزیکی تصاویر به یک میزان است. وب سایت ها از تصاویر کوچکی استفاده می کنند که به سختی به 2 مگاپیکسل می رسند.

در صورت تمایل می توانند تصاویر FULL HD یا 4k خود را نیز بر روی وب سایت بارگذاری کنند.

اما وب سایت ها تصویری را می پسندند که سریعتر بارگذاری شود و اگر وضوح آن تصویر بالا نباشد اهمیتی ندارد. رزولوشن تلویزیون و مانیتورهای شما HD ،Full HD و 4k است.

هر یک از این دسته ها چند مگاپیکسل می باشند؟

هر یک از این دسته ها چند مگاپیکسل می باشند؟

•    وضوح تصویر HD دارای رزولوشن 768 X 1366 و یا 780 x 1280 پیکسل که رایج تر است که درمجموع در حدود 1 مگاپیکسل می باشد.

•     اندازه Full HD دو برابر HD است و دارای 1920 x 1080 پیکسل است. که تقریباً 2 مگاپیکسل می باشد.

•     آخرین رزولوشن 4K است که محبوبیت روزافزونی دارد. این رزولوشن چهار برابر Full HD است، که دارای رزولوشن  3840x 2160 است که عددی نزدیک به 8 مگاپیکسل می باشد.

هر یک از این دسته ها چند مگاپیکسل می باشند؟

سخنان نهایی

وضوح یا رزولوشن(Resolution) دوربین مجموع پیکسل های ضبط شده شما است که هم از میزان مگاپیکسل و هم از اطلاعات پیکسل تأثیر می پذیرد.این بسیار مهم است زیرا اساساً بر میزان وضوح عکس شما تأثیر می گذارد. این مربوط به کیفیت عکس های شما در نمایشگرهای دیجیتال یا فرم چاپی آن است.

وضوح دوربین روی چند مورد تأثیر می گذارد:

• اندازه چاپ: تصاویر با وضوح بالا تر می توانند در فریم های بزرگتر چاپ شوند در حالی که کاملا واضح به نظر می رسند. تصاویر با وضوح پایین در صورت چاپ بر روی سطوح بزرگ به سرعت تار می شوند.

• گزینه های برش (Crop): عکاسان سرانجام با مشکلات ناخواسته ایجاد شده اطراف سوژه روبرو می شوند. عکاسان با وجود کاهش کیفیت تصویر ، آنها را برش می دهند. اما از آنجا که با دوربین های با وضوح بالا ضبط می کنند ، مشکلی بوجود نمی آید.

• کاهش سایز تصاویر: دوربین های با وضوح بالا به شما امکان می دهند مشکلات نویز تصاویر و فوکوس را کاهش دهید.

• اندازه صفحه نمایش: شما می توانید تصاویر بزرگتر را نمایش دهید بدون اینکه تصاویر با وضوح بالا تار به نظر برسند.

هر مگاپیکسل به عنوان یک میلیون پیکسل تعریف می شود. هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد، می توان اطلاعات بیشتری را در آنها ذخیره کرد.

مگاپیکسل بیشتر یا رزولوشن بالاتر می تواند به طور قابل توجهی کیفیت تصویر شما را بهبود بخشد زیرا شارپ تر از قبل می شود.

از آنجا که کیفیت تصویر دوربین مداربسته از اصلی ترین فاکتورها در انتخاب و ارزیابی یک دوربین به حساب می آید و به عنوان شاخص اصلی و اولیه در نظر گرفته میشود شرکت داتیس در محصولات دوربین مداربسته BRITON کیفیت قابل ملاحظه ای را ارائه کرده است

برای در میان گذاشتن دیدگاه خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید.