انواع کابل های شبکه و کاربرد آنها

D
پویش رایان داتیس
2 هفته پیش 15
انواع کابل های شبکه و کاربرد آنها

وقتی صحبت از استفاده از کابل مسی به میان می‌آید، با توجه به سطح محافظتی مورد نظر شما، تعداد زیادی از انواع مختلف کابل وجود خواهند داشت. ما این راهنما را برای کمک به شما در درک معنای برخی از رایج ترین اصطلاحات گردآوری کرده ایم.

محافظ داخل کابل شما، برای محافظت از کابل در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI)، تداخل فرکانس رادیویی (RFI) و تداخل بین جفت ها و کابل های مجاور عمل می کند. همچنین از تداخل سیگنال کابل با تجهیزات اطراف جلوگیری می کند. سطوح مختلف محافظتی، طیف وسیعی از مزایای مختلف را ارائه می دهد که برای تعدادی از کاربردها مناسب است.

U/UTP: جفت های پیچ خورده بدون محافظ

این روش که به نام UTP نیز شناخته می شود، در حال حاضر رایج ترین و اساسی ترین روش ساخت کابل است که از جفت سیم های به هم تابیده شده تشکیل شده است و هیچ محافظی در آن وجود ندارد، در عوض پیچش متقارن در سیم ها یک خط انتقال متعادل ایجاد می کند که به کاهش نویز الکتریکی و EMI کمک می کند. علاوه بر این، نرخ های مختلف پیچش هر جفت را می توان برای کاهش تداخل استفاده کرد. در کابل های دسته بالاتر، ممکن است یک پرکننده متقاطع وجود داشته باشد که جفت ها را جدا می کند تا به کاهش تداخل از کابل های مجاور کمک کند.

F/UTP: فویل شده با جفت های پیچ خورده بدون محافظ

 اغلب به عنوان FTP شناخته می شود، این نوع کابل دارای یک محافظ فویلی کلی است که در اطراف جفت های پیچ خورده بدون محافظ و یک سیم تخلیه پیچیده شده است. هنگامی که سیم تخلیه به درستی وصل شود، نویز ناخواسته به زمین هدایت می شود و محافظت بیشتری در برابر EMI/RFI ارائه می دهد.

S/UTP: محافظت شده با جفت های پیچ خورده بدون محافظ

این ساختار کابل دارای یک صفحه قیطانی کلی با جفت های پیچ خورده بدون محافظ است. این کابل اغلب به عنوان STP نامیده می شود، اما این عبارت باید با احتیاط استفاده شود زیرا کابل های محافظ دیگری نیز از این اصطلاح استفاده می کنند. همیشه بررسی کنید که آیا کابل دارای محافظ است یا خیر و آیا جفت های جداگانه محافظ خود را دارند یا خیر. این کابل قادر به پشتیبانی از نرخ انتقال بالاتر در فواصل طولانی تر در مقایسه با U/UTP است و استحکام مکانیکی بهتری را ارائه می دهد.

SF/UTP: محافظ و فویل شده با جفت های پیچ خورده بدون محافظ

این کابل دارای یک محافظ بافته کلی و محافظ فویل با جفت های پیچ خورده بدون محافظ است. این کابل محافظت موثری در برابر EMI هم از کابل و هم از داخل کابل و همچنین به دلیل قیطان اضافی، اتصال به زمین بسیار بهتری را ارائه می دهد.

U/FTP: بدون محافظ با جفت های پیچ خورده فویل شده

این نوع کابل هیچ محافظ کلی ای ندارد، اما جفت‌های پیچ خورده جداگانه در یک صفحه فویلی پیچیده شده‌اند، که محافظت در برابر EMI و تداخل از جفت‌های مجاور و سایر کابل‌ها را ارائه می‌دهد.

F/FTP: فویل شده کلی با جفت های پیچ خورده فویل شده

این نوع کابل دارای یک محافظ فویلی کلی با جفت های پیچ خورده دارای نوار محافظ فویلی به صورت تک به تک است. این کابل‌ها شبیه کابل‌های F/UTP هستند، با این تفاوت که دارای یک محافظ فویلی در اطراف هر جفت پیچ خورده هستند. ساختار کابل به گونه ای طراحی شده است که آن را در برابر تداخل جفت های مجاور، سایر کابل ها، RFI و EMI بیشتر محافظت کند.

S/FTP: محافظت شده، با جفت های پیچ خورده فویل شده

مانند F/FTP، جفت‌های پیچ خورده جداگانه قبل از اینکه در یک صفحه (به صورت انعطاف‌پذیر و در عین حال از نظر مکانیکی قوی) پیچیده شوند، در یک نوار فویل پیچیده می‌شوند. فویل اضافی روی جفت‌های پیچ خورده به کاهش تداخل جفت‌های مجاور و سایر کابل‌ها کمک می‌کند.

 SF/FTP: محافظت و فویل شده با جفت های پیچ خورده دارای فویل

این کابل با ارائه حداکثر محافظت در برابر RFI/EMI، تداخل با سایر کابل ها، دارای یک محافظ قیطانی کلی و محافظ فویل با جفت های پیچ خورده دارای روکش فویلی جداگانه است. این نوع کابل به دلیل وجود قیطان بهترین سطح محافظت در برابر تداخل و اتصال به زمین را فراهم می کند.

به اطلاع کلیه همراهان گرامی میرسانیم که دفتر شرکت پویش رایان داتیس به محل جدید انتقال یافت