روشنایی بالا

مانیتور های روشنایی بالای ال جی یکی از پرطرفدار ترین مانیتور های بازار است که توجه کاربران متعددی را به خود جلب کرده است. روشنایی یا درخشندگی یا luminance معیار سنجش شدت نور بر واحد مساحت است. درخشندگی در میزان دیده شدن تصویر و همچنین خستگی چشم کاربر تاثیر به سزایی دارد.

روشنایی بالا

درخشندگی یا روشنایی بالا


درخشندگی چیست؟

درخشندگی یا روشنایی بالا یا luminance معیار سنجش شدت نور بر واحد مساحت است. درخشندگی مقدار نوری را توصیف می‌کند که از یک ناحیه خاص عبور کرده ساطع شده یا از آن منعکس می‌شود. از درخشندگی اغلب برای توصیف و مشخص‌کردن انتشار یا بازتاب نور از سطوحی خاص استفاده می‌شود. سطوح مختلف درخشندگی نشان می‌دهد که در شرایط ثابت وقتی یک انسان در یک زاویه دید مشخص به یک سطح مشخص نگاه می‌کند، چه مقدار نوری را می‌تواند تشخیص دهد. در نتیجه یا روشنایی بالا به معنای میزان روشنایی آن سطح است. 

درخشندگی به دو صورت تعریف می‌شود:

  • درخشندگی حاصل از یک منبع نور: برابر است با شدت نور منتشر شده از منبع به مساحت آن.
  • درخشندگی حاصل از یک سطح روشن: متناسب است با میزان شدت روشنایی در سطح و ضریب انعکاس آن.

کاربرد درخشندگی در کجاست؟

درخشندگی یا روشنایی بالا در صنعت ویدئو و نمایشگرها برای تعیین میزان درخشندگی یا روشنایی نمایشگر استفاده می‌شود. مثلاً درخشندگی ساطع شده از صفحه‌نمایش کامپیوترهای معمولی بین 50 تا 300 cd/m2 است و یا درخشندگی ساطع شده از خورشید در ظهر، حدوداً 1.6×109 cd/m2 است. 

درخشندگی تنها متغیر روشنایی است که چشم انسان آن را درک می‌کند و میزان آن مستقیماً به میزان نور تابیده از سطح به چشم‌بستگی دارد. 

درخشندگی چگونه سنجیده می‌شود؟

نماد درخشندگی L و واحد آن کندل بر مترمربع (cd/m^2) است. انتخاب یا محاسبه نادرست درخشندگی که کمتر یا بیشتر از حد نرمال باشد، می‌تواند اثر منفی روی چشم انسان بگذارد، به همین دلیل محاسبه آن در محاسبات نور، به‌ویژه در محیط‌های تاریک (مانند خیابان‌ها) و براق (مانند فضاهای آینه کاری شده)، بسیار مهم است. ویدئو وال پنتوس و ویدئو وال LG هر دو دارای درخشندگی بالایی هستند. 

 

برای در میان گذاشتن دیدگاه خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید.