نمایشگر اولد

تکنولوژی اولد از جدیدترین و بهترین فناوری های صفحه نمایش در صنعت مانیتور است. ویژگی هایی مثل کنتراست بالا، ضخامت بسیار کم و سرعت پاسخگویی بالا باعث شده است که نمایشگرهای oled محبوبیت زیادی پیدا کنند.

نمایشگر اولد

نمایشگر اولد


نمایشگر oled چیست؟

امروزه اسم تکنولوژی oled در کنار بسیاری از صفحه نمایش ها مثل تلویزیون ها، گوشی همراه، ویدئو وال های غول پیکر و حتی ساعت های هوشمند شنیده می شود. اما تکنولوژی oled چیست؟ نمایشگرهای oled (organic light-emitting diode) از ال ای دی های ارگانیک برای تولید نور استفاده می کنند. در این ال ای دی ها از ترکیبات آلی استفاده شده است. با اعمال جریان های متفاوت به این مواد، هر پیکسل به طور مجزا و بدون نیاز به بک لایت تصویر را نمایش می دهد. در مانیتور اولد هر پیکسل  به تنهایی منبع رنگ و نور است و این نمایشگرها نیازی به بک لایت ندارند. این ویژگی باعث می شود نمایشگر اولد توانایی خارق العاده ای در نمایش رنگ های عمیق سیاه و سفید داشته باشد. اما نمایشگرهای lcd توان تولید رنگ سیاه واقعی را ندارند چراکه برای این کار باید جلوی نور بک لایت به طور کامل گرفته شود که این در نمایشگر  lcdاتفاق نمی افتد و رنگ های سیاه به شکل خاکستری دیده می شوند. مانند عینک آفتابی که نمی تواند مانع عبور تمام نور خورشید بشود و جزئیات زیادی در نمایشگرهای lcd  از دست می رود.

نمایشگر oled چیست؟

نمایشگر اولد خمیده

یکی از انواع نمایشگرهای اولد، نمایشگرهای خمیده اولد هستند. این نمایشگرها برای اولین بار توسط شرکت ال جی معرفی شدند. نسل اول این نمایشگرها توسط سازنده به صورت خمیده تولید می شد و کاربر امکان تغییر حالت خمیدگی صفحه نمایش را نداشت. اما امروزه در نسل جدید این صفحه نمایش ها ، کاربر این امکان را دارد که خود صفحه نمایش را تغییر دهد و نمایشگر انعطاف پذیر است.

نمایشگر اولد خمیده

نمایشگر اولد دوطرفه

نمایگرهای oled نیازی به بک لایت ندارند و به همین علت نمایشگرهای اولد بسیار نازک طراحی می شوند. با نمایشگرهای دوطرفه ی oled شما یک نمایگر با ضخامت کم تر از یک سانتی متر و با دو صفحه نمایش خواهید داشت و دیگر پشت و جلوی پنل معنا نخواهد داشت و شما امکان نمایش دو محتوای متفاوت در دو سمت نمایشگر خواهید داشت. امروزه پنل های دو طرفه هم به صورت تخت و هم به صورت خمیده تولید می شوند.

نمایشگر اولد دوطرفه

نمایشگرهای اولد شفاف

برخی از مانیتورهای اولد به صورت شفاف تولید می شود. برای تولید این نمایشگرها تمام اجزا مثل آند، کاتد و لایه ی نیمه هادی شفاف هستند و زمانی که نمایشگر خاموش باشد، مانند یک لایه ی کاملا شفاف عمل می کنند. این نمایشگرها در دیجیتال ساینیج ها و نمایشگرهای هد آپ کاربرد دارند.

نمایشگرهای اولد شفاف

تلویزیون oled

یکی از استفاده های تکنولوژی اولد در نمایشگرهای خانگی است. تولویزیون های اولد اولین بار در سال 2013 وارد بازار شدند و به علت ویژگی های متعددشان مثل کنتراست بسیار بالا و تولید رنگ سیاه عمیق، زمان پاسخگویی بسیار کم و مصرف انرژی کم به سرعت پرطرفدار شدند. هم اکنون انواع مختلفی از تلویزیون های اولد مثل تلویزیون اولد خمیده و یا با پنل تخت در بازار وجود دارد اما تنها تولیدکننده ی نمایشگر اولد در جهان شرکت ال جی است و شرکت های دیگر مانند سونی و پاناسونیک پنل های خود را از این شرکت تامین می کنند.

تلویزیون oled

بررسی قیمت و خرید مانیتور اولد

اگر قصد خرید نمایشگر اولد را دارید پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به خرید با کارشناسان ما در دفتر مرکزی شرکت داتیس جهت دریافت مشاوره رایگان صحبت نمائید و اطلاعات کاملی را در خصوص راهنمای خرید نمایشگر اولد بدست بیاورید تا نمایشگر مناسب با نیازتان را هوشمندانه انتخاب کنید.

در آخر توصیه می شود برای خواندن مطالب بیش تر در زمینه ی مانیتورهای اولد به صفحه ی مقالات ما مراجعه کنید.

برای در میان گذاشتن دیدگاه خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید.